Η Ελλάς Βέλου πέρασε με το ευρύ 1-6 από το Ζευγολατιό και οδηγεί την κούρσα στον 2ο όμιλο με το απόλυτο των 12 βαθμών.

Η Ελλάς «καθάρισε» από το πρώτο κιόλας μισάωρο, όταν έφτασε το σκορ στο 0-3, ενώ είχε σε μεγάλη μέρα τον Ηλία Μπουτσούκο, ο οποίος έβαλε 4 γκολ! Οι Βελιώτες έκαναν μια ακόμη πειστική εμφάνιση, σε αντίθεση με τον ΑΟΖ που βρέθηκε σε πολύ κακή μέρα αμυντικά και το πλήρωσε με το βαρύ σκορ.

Μόλις στο 5’ από ασίστ του Ζάρκου, ο Μπουτσούκος με κοντινό πλασέ έκανε το 0-1, ενώ στο 25’ ο ίδιος εκμεταλλεύθηκε τη συρτή σέντρα του Ανταλή από αριστερή και έγραψε το 0-2. Δύο λεπτά, από νέα ασίστ του Ζάρκου, ο Μπουτσούκος ξανά νίκησε τον Λάτσα για τρίτη φόρα. Το Βέλο έκανε γρήγορα τη δουλειά του, χάρη στην καλή δημιουργία και την αποτελεσματικότητα του Μπουτσούκου, με τον ΑΟΖ να φανερώνει τα προβλήματά του στα μετόπισθεν.

Το ημίχρονο έκλεισε με ένα σουτ του Καλλίρη (30’) για τον ΑΟΖ να περνά άουτ και το πλασέ του Μπουτσούκου (45’) να έχει την ίδια τύχη. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν στην επανάληψη για κάτι καλό επιθετικά και μετά από δυο καλές στιγμές με Σούλι και Καραγκούνη, μείωσαν σε 1-3 στο 75’ με σουτ του Καραγκούνη.

Το Βέλο ωστόσο, ανέβασε εκ νέου στροφές και σημείωσε άλλα τρία γκολ στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα. Στο 80’ ο Ανταλής κέρδισε πέναλτι από τον Σπυρόπουλο και ο Μπουτσούκος σκόραρε για τέταρτη φορά. Στο 82’ ήταν η σειρά του Κόρρο να χριστεί σκόρερ με σουτ και στο 89’ ο νεαρός Κολλιόπουλος διαμόρφωσε το τελικό σκορ με σουτ, μετά από σέντρα του Βλάχου.

ΑΟ ΖΕΥΓΟΛΑΤΙΟΥ: Λάτσας, Θεοδώρου (81’ Βαρδουνιώτης), Σούλι, Σπυρόπουλος, Κουτρουμπάνος, Γεωργιάδης, Καλλίρης, Δεδάκης, Καραγκούνης, Μπιλάλ (84’ Βαφειάδης), Μπέλλος

ΕΛΛΑΣ ΒΕΛΟΥ: Τριαντάφυλλος Β., Βλάχος, Ανταλής (83’ Κολλιόπουλος), Γιαννακούλιας, Νάκος, Ρούπας (28’ λ.τρ. Κόρρο), Μπουτσούκος, Καραμπέτσος, Ζήσης (83’ Τριαντάφυλλος Σ.), Καραγκούνης (83’ Παπανικολάου), Ζάρκος (73’ Αμπού Ζολώβ)