Συναρπαστικό παιχνίδι στην Αρχαία Κόρινθο, όπου ο τοπικός Βελλερεφών και ο Αστέρας Κορίνθου αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 3-3.

Οι φιλοξενούμενοι πήγαν με το υπέρ τους 1-3 στο ημίχρονο, όμως, στην επανάληψη, ο Βελλερεφών με κορυφαίους τους Σινάνο και Αποστόλη Βάθη, έφτασε στο 3-3 και πήρε τον πρώτο του βαθμό στο πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο ξεκίνημα και στο 15’ πήραν το προβάδισμα με κεφαλιά του Σινάνου, μετά από φάουλ του Βάθη. Άμεσα, όμως, ο Αστέρας αντέδρασε και ισοφάρισε στο 20’, όταν στο σουτ του Βερντίνι, η μπάλα βρήκε στον Κούτρα και κατέληξε στα δίχτυα.

Στο 28’ ο Κούτρας με πέναλτι έγραψε το 1-2 και στο 37’ ο Βλάχος με ωραία ενέργεια και σουτ μέσα από την περιοχή, έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Στο β’ μέρος, ο Βελλερεφών έδειξε πιο αποφασισμένος, με τον Αστέρα να κάνει κακή διαχείριση, έχοντας και πρόβλημα αμυντικά στις στημένες φάσεις.

Με πάθος και δύναμη, η ομάδα της Αρχαίας Κορίνθου δεν επηρεάστηκε από το εις βάρος της σκορ, τα έδωσε όλα και έφτασε στο 3-3. Αρχικά μείωσε με πέναλτι του Βάθη, το οποίο καταλογίστηκε για χέρι του Γ. Κατσανάκη και στη συνέχεια ισοφάρισε, όταν ο Σινάνος με νέα κεφαλιά, σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν ένα ακόμη γκολ με τον Βρύνιο στο β’ μέρος, το οποίο ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

ΒΕΛΛΕΡΕΦΩΝ ΑΡΧ. ΚΟΡΙΝΘΟΥ: Ψωμάς, Τσομπάς (69’ Τσίγκος), Κωστόπουλος, Κρίκης, Πίπιλος, Βρύνιος (91’ Παπαϊωάννου), Κορδαλής, Κόλλιας (46’ Νικολάου), Σινάνος (81’ Σεραφείμ), Βάθης Α., Πατήρης

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΟΡΙΝΘΟΥ: Ξύδης, Μορφονίδης, Καραβάς, Κοκιόπουλος, Κούτρας, Βερντίνι, Στριμμενόπουλος (78’ Μελισσαρόπουλος), Σαϊσανάς (59’ Δελώτας), Κατσανάκης Γ., Βλάχος, Μεσίνη (81’ λ.τρ. Λιμνιάτης)