Δεν είχε νικητή το ντέρμπι στο Ξυλόκαστρο, καθώς Πανκαμαριακός και Ηρακλής αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1.

Το ματς υστέρησε ποιοτικά ωστόσο, είχε τα χαρακτηριστικά του ντέρμπι, με τη δύναμη, το πάθος και τις μονομαχίες να κυριαρχούν. Οι δύο ομάδες είχαν τα δικά τους καλά διαστήματα, όχι όμως και τον τρόπο να γίνουν ιδιαίτερα απειλητικές, καθώς ήταν λίγες οι μεγάλες φάσεις μπροστά από τις εστίες.

Ο Ηρακλής απείλησε στο α’ μέρος σε δύο περιπτώσεις με Καφαντάρη και Ταχιράι, όμως, το γκολ ήρθε από πλευράς Καμαρίου. Στο 43’ ο Αραβαντινός έγραψε το 1-0, σε μια φάση που υπήρξαν διαμαρτυρίες από πλευράς Ξυλοκάστρου για φάουλ στον γκολκίπερ, Κουρούμαλη.  Το ημίχρονο έκλεισε με ένα χαμένο τετ α τετ του Μυργιώτη, που πλάσαρε άουτ από καλή θέση.

Στην επανάληψη, ο Ηρακλής ανέβασε στροφές και έδειξε πιο αποφασιστικός, σε αντίθεση με τον Πανκαμαριακό, που έχασε τον ρυθμό του και δεν έβγαλε φάσεις στην αντίπαλη περιοχή. Το Ξυλόκαστρο κατάφερε να ισοφάρισε στο 65’ με τον Κώστα Κουρούμαλη.

Στο 80’ ο Ηρακλής έμεινε με 10 παίκτες, μετά τη 2η κίτρινη που έδειξε ο διαιτητής Κακριδής στον Μανωλή για καθυστέρηση, απόφαση που προκάλεσε διαμαρτυρίες από τους «πράσινους». Το 1-1 πάντως, δεν άλλαξε, με τον Ηρακλή να χάνει σημαντική ευκαιρία στο φινάλε, όταν ο Γιώργος Διαμαντόπουλος βρέθηκε σε θέση βόλης, αλλά τον πρόλαβαν αμυντικός και ο γκολκίπερ, Γαρδούνης.

ΠΑΝΚΑΜΑΡΙΑΚΟΣ: Γαρδούνης, Καλύβας Π., Τακουμάκης (87’ Παπαργυρίου), Μπελεσιώτης (46’ Ματθαιόπουλος), Νάκος, Αραβαντινός, Λέπουρι, Αθανασούλης (52΄Καλύβας Κ.), Μυργιώτης, Ντα Κόστα (74’ Κρισάφη), Κοντογιάννης

ΗΡΑΚΛΗΣ ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟΥ: Κουρούμαλης Η., Διαμαντόπουλος Α., Μανώλης, Κουρούμαλης Γ., Σκούρας, Σιετής (57’ Κουρούμαλης Κ.), Καφαντάρης Μ., Διαμαντόπουλος Γ., Γκίνι (69’ Ματθαιόπουλος), Πιλιαφάς, Ταχιράι