Στο ντέρμπι του 1ου ομίλου στο Στάδιο Κορίνθου, ΠΑΣ Κόρινθος και ΑΟ Λουτράκι μοιράστηκαν τους βαθμούς, μετά την ισοπαλία με 1-1.

Ο ΑΟΛ κρατούσε τη νίκη έως τις καθυστερήσεις, όμως, η Κόρινθος κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Τάκη Παππά και να… σώσει την παρτίδα.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που είχαν τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, πατούσαν καλύτερα και ήταν σαφώς πιο επικίνδυνοι. Απ’ την άλλη, η Κόρινθος έβγαλε αντίδραση στο τελευταίο 25λεπτο, έψαξε την ισοφάριση, κυρίως μέσα από τις στημένες φάσεις και τελικά δικαιώθηκε.

Με καλύτερη κυκλοφορία και ρήγματα κυρίως από δεξιά, ο ΑΟ Λουτράκι άρχισε να απειλεί μετά το 10λεπτο. Είχε δύο δοκάρια σε καλά σουτ των Γκούμα (17’) και Γεωργούλια (24’) κι ορισμένες ακόμη καλές στιγμές.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα, όταν ο Μπούζας έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Σπύρος Δαμουλιάνος με κοντινή προβολή έγραψε το 0-1 (48’). Η Κόρινθος είχε ένα φάουλ του Δραγάνη (52’) που μπλόκαρε ο Παναγιωτόπουλος, ενώ στο 54’ διαμαρτυρήθηκε για ένα οφσάιντ που υποδείχθηκε στον Χαλίλη.

Ο ΑΟΛ απάντησε στο 65’ με ένα ακόμη δοκάρι σε σουτ του Γκούμα, ενώ στο 78’ του ακυρώθηκε γκολ με υπόδειξη οφσάιντ. Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να ελέγχουν το παιχνίδι, όμως, η Κόρινθος δεν τα παράτησε και έψαχνε κάτι καλό με μεγάλες μπαλιές και μέσα από τα στημένα. Στο 80’ από ένα φάουλ και κακή εκτίμηση του Παναγιωτόπουλου, η φάση πέρασε ανεκμετάλλευτη. Τελικά, στο 92’ ήρθε η ισοφάριση έπειτα από φάουλ που εκτέλεσε ο Δραγάνης και κοντινό σουτ του Παππά.

ΠΑΣ ΚΟΡΙΝΘΟΣ: Κοκολέσης, Πολυδωρόπουλος Σκούπας, Χιώτης, Παππάς (93’ Ανυφάντης), Στασινόπουλος, Γκόμεζ, Στρατίκης, Χαλίλη, Ντερτιλής (62’ Τζούντι), Δραγάνης

ΑΟ ΛΟΥΤΡΑΚΙ: Παναγιωτόπουλος, Μαυρέλης, Τσώκος, Γκούμας, Δαμουλιάνος Σ., Γεωργούλιας (65’ Απαλός), Τσατσόπουλος (78’ Χουσελάς), Τσοχαντάρης (70’ Δημάκης), Βατουσιάδης, Γάλας, Μπούζας