Η Ελλάς Βέλου διπλασίασε τις νίκες της στο πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε δύσκολα 3-2 της Θύελλας Κάτω Διμηνιού, σε μια αναμέτρηση με συναρπαστικό φινάλε.

Η Θύελλα κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 στο 85’ και να… αγγίξει τον βαθμό της ισοπαλίας, όμως, η Ελλάς βρήκε την απάντηση στο 89’ και με «χρυσό» σκόρερ τον Καραγκούνη πανηγύρισε τη νίκη.

Οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που είχαν τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας από το ξεκίνημα και ήταν πιεστικοί ανά διαστήματα, με τη Θύελλα να παρουσιάζεται ανταγωνιστική και σκληρή, ρίχνοντας το βάρος στην αμυντική της λειτουργία.

Μόλις στο 10’ ο Ρούπας είχε σουτ στο δοκάρι, για να γίνει το 0-1 στο 25’ με σουτ του Πρεντούση από μακρινή απόσταση. Η Ελλάς θέλησε να ανεβάσει στροφές και ισοφάρισε στο 40’ με τον Ζήση, έπειτα από κόρνερ του Ζάρκου.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και στο 46’ κέρδισαν πέναλτι σε χέρι αμυντικού μετά από προσπάθεια του Χουσελά. Ο Ζάρκος το εκτέλεσε για να αποκρούσει ο Λακόβ, ο οποίος είχε κι άλλες καλές επεμβάσεις στο ενεργητικό του. Στο 58’ η κεφαλιά του Ζήση σταμάτησε στο δοκάρι και στο 60’ ο Καραγκούνης αστόχησε από καλή θέση.

Το 2-1 για το Βέλο έγινε στο 75’ από ωραία ενέργεια και σέντρα του Τριαντάφυλλου από δεξιά και κοντινό πλασέ του Καραγκούνη. Το Διμηνό ωστόσο, δεν τα παράτησε και στο 85’ ισοφάρισε με σουτ του Τζανετή μέσα από την περιοχή. Τελικά, η Ελλάς δεν είχε πει την τελευταία λέξη και στο 89’, ο Καραγκούνης και πάλι με πλασέ, μετά από ασίστ του Ζάρκου, έγραψε το τελικό 3-2. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε με 2η κίτρινη ο Ζάρκος.

ΕΛΛΑΣ ΒΕΛΟΥ: Κυρίτσης, Τριαντάφυλλος, Κόρρος (Τζωρτζόπουλος), Παινέσης, Νάκος, Ρούπας (Καραμπέτσος), Χουσελάς, Γιακούπι (Ψυχογιός), Ζήσης, Ζάρκος, Καραγκούνης (Γιαννακόπουλος)

ΘΥΕΛΛΑ Κ. ΔΙΜΗΝΙΟΥ: Λακόβ, Μπρακούλιας, Τάλιος, Αμπού Ζολώφ, Κουτσουπιάς (Αγγελόπουλος), Πρεντούσης, Ντόκο, Παύλου (67’ Κέζας), Πρίφτης, Τζανετής, Τουλούπης