Συναρσπαστικό ματς στο Βέλο, όπου Ελλάς πήρε την πρόκριση στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου, με το εντυπωσιακό 4-3 απέναντι στον Ολυμπιακό Άσσου.

Ο Ολυμπιακός κοίταξε στα μάτια την Ελλάς, αφού παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-1, έφτασε στο 3-3 με πρωταγωνιστή τον Σούκουλη και λίγο έλειψε να στείλει το ματς στην παράταση. Ο Ζήσης, όμως, είχε διαφορετική άποψη και τρία λεπτά πριν το τέλος με το 2ο προσωπικό του γκολ, χάρισε την πρόκριση στην ομάδα του. Η ποιότητα των γηπεδούχων έκανε τη διαφορά στο τέλος απέναντι στον Ολυμπιακό, που στάθηκε εξαιρετικά, παρά τις σημαντικές απουσίες.

Το πρώτο μέρος δεν είχε τόσο καλό ρυθμό, με τους γηπεδούχους να απειλούν με Ζάρκο (20’) και Ρούπα (25’), αλλά τον Ολυμπιακό να φτάνει στο 0-1 στο 36’, με κεφαλιά – αυτογκόλ του Τάλιου. Η Ελλάς μπήκε πολύ δυνατά στην επανάληψη και ισοφάρισε στο 46΄με κοντινό σουτ του Ζάρκου, έπειτα από γύρισμα του Ρούπα.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό, εκμεταλλεύθηκαν και τα κενά στην αντίπαλη άμυνα και γρήγορα έφτασαν στο 3-1. Αρχικά, πήραν προβάδισμα στο 51’ με πλασέ του Ζήση έπειτα από την κάθεση πάσα του Ζάρκου και στο 62’ πέτυχαν το τρίτο γκολ με δυνατό σουτ του Ψυχογιού.

Τίποτα ωστόσο, δεν είχε κριθεί, καθώς στο 66’ ο Ολυμπιακός ξαναμπήκε στο ματς, όταν ο Σούκουλης εκμεταλλεύθηκε το λάθος του Ζάρκου και μείωσε σε 3-2. Ο ίδιος παίκτης στο 74’ έγραψε το 3-3, για να φέρει ξανά την ισορροπία. Τρία λεπτά στο φάουλ του Ραπουσάι απέκρουσε σε κόρνερ ο Τριαντάφυλλος. Τελικά, η Ελλάς βρήκε τη λύση στο 87’, όταν ο Μπούτσουκος σέρβιρε στον Ζήση, που νίκησε τον Τάλιο και χάρισε την πρόκριση στους Βελιώτες.

ΕΛΛΑΣ ΒΕΛΟΥ: Τριαντάφυλλος Β., Γιαννακούλιας, Κόρρος (7’ λ.τρ. Ψυχογιός), Τάλιος, Ντερβίσι, Ρούπας, Μπουτσούκος, Γιακούπι (90’ Τριαντάφυλλος Σ.), Ζήσης, Βλάχος, Ζάρκος (66’ Νάκος)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΑΣΣΟΥ: Τάλιος, Γκάλιος, Κλενιάτης, Παπαφίλης (42’ λ.τρ. Μοχμαλάρι) , Σούτης, Καλαντζής (55’ Κυρίτσης), Αντωνόπουλος Μ., Ραπουσάι, Σούκουλης, Σαμπανλάρι, Γατσιόπουλος