Σπουδαία επιτυχία για την Μικτή Κ14 Κορινθίας που πήρε την πρόκριση για τους 16 του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Ενώσεων!

Το μεσημέρι της Τετάρτης (4/3) η Μικτή Κορινθίας επικράτησε 1-3 της Δυτικής Αττικής στο ΔΑΚ Ελευσίνας και σε συνδυασμό με τη νίκη (1-0) της Ανατολικής Αττικής επί του Πειραιά, εξασφάλισε τη 2η θέση στον 6ο όμιλο και την πρόκριση.

Για 3η συνεχόμενη χρονιά η Μικτή Κ14 πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού, μέσα από έναν ιδιαίτερα απαιτητικό όμιλο με τη συμμετοχή της Αθήνας και του Πειραιά. Πλέον, ξεκινούν τα νοκ άουτ παιχνίδια και η ομάδα της Κορινθίας θα περιμένει την κλήρωση για να μάθει τον αντίπαλο της στους 16.

Κόντρα στη Δυτική Αττική, η Κορινθία βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 15’, αλλά ισοφάρισε στο επόμενο κιόλας λεπτά με τον Σιαχάμη. Στο 20’ ο Κακογιάννης έγραψε το 1-2, για να έρθει το τρίτο γκολ με τον Τσέλιο, λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου.

Η ομάδα δέχθηκε γκολ μετά από 350 αγωνιστικά λεπτά ωστόσο, δεν πτοήθηκε, έκανε την ανατροπή και με καλή εμφάνιση πανηγύρισε τη μεγάλη πρόκριση.

«Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για τη μεγάλη επιτυχία. Κάναμε την υπέρβαση για 3η συνεχόμενη χρονιά και πήραμε την πρόκριση σε έναν δύσκολο όμιλο. Η ομάδα έδειξε τη δυναμική και την ποιότητά της και πλέον, θα παλέψουμε στη συνέχεια για ότι καλύτερο», τόνισε ο τεχνικός της Μικτής Κ14, Αντώνης Ηλίας.

Η σύνθεση της Μικτής Κορινθίας: Κυρίτσης, Κόκκινος, Βλάχος, Τσιουγγαρής, Τσιράκης, Κατράς, Γαϊτανάρος, Μπέκος, Σιαχάμης, Τσέλιος, Κακογιάννης. Έπαιξαν και οι Οικονόμου, Παπασημάκης, Τσάκωνας, Φίλης, Ξύδης, Κόλλιας, Βαγγόπουλος.