Στο γήπεδο της Κλένιας, η τοπική ομάδα επικράτησε 4-2 του Εθνικού Ξυλοκέριζας στην παράταση και πήρε την πρόκριση στη β’ φάση του Κυπέλλου.

Στην κανονική του διάρκεια ο αγώνας έληξε ισόπαλος 2-2, σε ένα ανοικτό και ανταγωνιστικό 90λεπτο, με καλό ρυθμό ανά διαστήματα, τέσσερα γκολ και χαμένες ευκαιρίες.

Η Κλένια μπήκε δυνατά στο ξεκίνημα και προηγήθηκε στο 5’ με τον Βουκελάτο. Ο Εθνικός αντέδρασε και στο 18’ ισοφάρισε με κεφαλιά του Μάρκελλου, έπειτα από κόρνερ. Στο 40’ οι «κυανόλευκοι» έκαναν την ανατροπή και έφτασαν στο 1-2, με πλασέ του Παπαφίλη, μετά από πάσα του Μαρούλη.

Στην επανάληψη, η Κλένια έψαξε το γκολ της ισοφάρισης και ο Εθνικός ζήτησε το τρίτο τέρμα, που θα τον έφερνε πολύ κοντά στην πρόκριση. Οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι με τον Κουρούμπαλη κι ορισμένες ακόμη καλές στιγμές, αλλά το γκολ ήρθε για τους γηπεδούχους, που σε μια από τις ευκαιρίες του, ισοφάρισαν με τον Λάμπρο Δράκο στο 84’.

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, εκεί που η Κλένια ήταν καλύτερη και «κλείδωσε» την πρόκριση από το πρώτο 15λεπτο. Ο Β.Π. Σκούπας έκανε το 3-2 στο 95’ και Κακογιάννης στο 104’ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

ΠΑΣ ΚΛΕΝΙΑ: Μπακλώρης Λ., Κυριαζής, Σκούπας Β., Σκούπας Β, Σκούρτης Γ., Μπακλωρης Π. (55’ Σιάνος), Βουκελάτος (110’ Μπίτζιος), Μακρής (90’ Κακογιάννης), Δήμας Ν., Σκούπας Κ. (46’ Δράκος Λ.), Αντουλινάκης (46’ Δράκος Μ.)

ΕΘΝΙΚΟΣ ΞΥΛΟΚΕΡΙΖΑΣ: Τσώκος, Σούκουλης, Μάρκελλος, Κουτρουμπής (60’ λ.τρ. Τατάκης), Αναστασόπουλος, Κατσίγιαννης, Σιαπλαούρας, Παπαφίλης, Γκέλης Τ. (50’ Λούβρης), Μαρούλης, Κουρούμπαλης (91’ Τσιαντούλας)