Ο Τενεάτης έβαλε τέλος στο αήττητο του Ατρόμητου Χιλιομοδίου και πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη με 2-1, στο γεμάτο γήπεδο των Αθικίων.

Σε ένα πολύ καλό παιχνίδι, με δύναμη και πάθος, η ομάδα των Αθικίων επιβεβαίωσε την εξαιρετική περίοδο φόρμας που διανύει και υποχρεώσε τον πρωτοπόρο Ατρόμητο στην πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα.

Το ματς είχε καλό ρυθμό από το ξεκίνημα, με τον Τενεάτη να παίρνει το προβάδισμα στο 20’ με εξαιρετικό απευθείας χτύπημα φάουλ του Λέκκα. Άμεσα πάντως, ήρθε η απάντηση του Ατρόμητου που ισοφάρισε στο 25΄με κεφαλιά του Παινέση, μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Ο Τσουμάνης είχε δοκάρι στη συνέχεια για τους φιλοξενούμενους, για να έρθει το γκολ στο 40’ από πλευράς γηπεδούχων, με σουτ του Κατσίκα έξω από την περιοχή. Στο 43’ ο Ατρόμητος έχασε μεγάλη ευκαιρία, με τον Βοΐδήλα να μη μπορεί να νικήσει με κεφαλιά τον Ταμπάκου, ενώ στο 45’ διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι σε χέρι του Λέκκα, με τον διαιτητή Ρούσσο να έχει αντίθετη άποψη. Ένα πέναλτι ζήτησε νωρίτερα, στο 0-0 και ο Τενεάτης, για σπρώξιμο στον Π. Οικονόμου, ο οποίος είδε την κίτρινη για θέατρο από τον Ρούσσο.

Στην επανάληψη, ο Τενεάτης έριξε το βάρος στα μετόπισθεν, κλείνοντας καλά τους διαδρόμους προς την εστία του και ψάχνοντας την κόντρα, απ’ όπου έγινε επικίνδυνος σε 2-3 περιπτώσεις. Ο Ατρόμητος θέλησε να πιέσει όσο κυλούσε ο χρόνος και προσπάθησε να μεταφέρει το παιχνίδι στην αντίπαλη περιοχή. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν κυρίως με σέντρες, απείλησαν σε κάποιες περιπτώσεις, όμως, η άμυνα του Τενεάτη λειτούργησε καλά, για να παραμείνει έτσι το 2-1.

ΤΕΝΕΑΤΗΣ ΑΘΙΚΙΩΝ: Ταμπάκου, Μαρινός, Μαζιώτης, Γιάννου (90’ Ποτήρης), Οικονόμου Ε., Μπαλάφας, Λέκκας, Γκουριώτης (82’ Μπαστούνης), Αντωνίου (70’ Τζαναβάρας Ν.), Οικονόμου Π. (90’ Κιούσης), Κατσίκας

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΧΙΛΙΟΜΟΔΙΟΥ: Θεοδωρόπουλος, Νάκος, Γλυκοφρύδης, Παινέσης, Βελέντζας, Στασινόπουλος, Ντεμάι (83’ Σιάνος), Βοΐδήλας, Κοντογιάννης, Γάλας, Τσουμάνης