Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Α2 Χάντμπολ Ανδρών πανηγύρισε ο Ποσειδώνας Λουτρακίου, που επικράτησε 26-24 του Λεωνίδα Αγίων Αναργύρων, στο κλειστό «Γ. Γαλανόπουλος», στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής.

Το ματς είχε συγκλονιστικό φινάλε, με τον Ποσειδώνα να παίρνει το δίποντο, έχοντας για πρωταγωνιστή τον Αικατερίνη, ο οποίος «καθάρισε» με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά.

Η ομάδα του Λουτρακίου μπήκε πολύ δυνατά στο ξεκίνημα, προηγήθηκε με 6-1 στο 12’ και είχε το πάνω χέρι σε όλο το πρώτο μέρος, το οποίο, έκλεισε με 13-9. Ο Λεωνίδας αντέδρασε στην επανάληψη και με σερί 0-5, πέρασε μπροστά με 13-14 στο 37’.

Ο αγώνας… πήρε φωτιά, με τις ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ, για να κριθεί το αποτέλεσμα στα τελευταία λεπτά. Ο Αικατερίνης έβαλε δύο γκολ σε ισάριθμες επιθέσεις με παίκτη παραπάνω και σε συνδυασμό με την απόκρουση του Χαραλαμπάκη στο πέναλτι του Παρασχή, ο Ποσειδώνας πήρε τη σημαντική νίκη με 26-24.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 5-1, 7-3, 9-5, 11-6, 13-9 (ημίχρονο), 13-13, 15-15, 18-17, 21-20, 22-22, 26-24

ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ (Χατζηκωνσταντίνου Κ.): Καραβάς, Αικατερίνης 6, Γκίκας 1, Κάπης, Τυφτικίδης 1, Χαραλαμπάκης, Καραβάς, Τέρζης, Δώδας, Τσιέλος, Χατούπης, Χατζηκωνσταντίνου Ν. 1, Χατζηκωνσταντίνου Α. 7, Παλαιολόγος, Βασιλειαδης 8, Ρουμελίωτης 2

ΛΕΩΝΙΔΑΣ (Κοτελίδας Α.): Σακαλόγλου, Κουσκουλιανός 4, Μελίσσης 3, Παρασχής 1, Τσαγκούλης 5, Μουλιάτος 3, Δημουλινός, Σοφικίτης, Τσέλος 1, Μάγκος, Γκίκας, Θάνος 2, Μαραγκάκης, Αργυριάδης 3, Βαμβακούσης 2, Γαραντωνάκης