Συναρπαστικό παιχνίδι στο Ζευγολατιό, όπου ο ΑΣ Ρομά επικράτησε 4-3 στα πέναλτι του Ασπρόκαμπου και προκρίθηκε στη β’ φάση του Κυπέλλου.

Ο αγώνας έληξε 3-3 στη κανονική του διάρκεια, σκορ το οποίο, έμεινε και μετά τη παράταση. Οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι, με τον ΑΣ Ρομά να παίρνει την πρόκριση με μεγάλο πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακα, Δημήτρη Ζήκα, ο οποίος απέκρουσε δύο πέναλτι.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 στο πρώτο μέρος με τα γκολ των Νίκου Καλύβα και Παναγιώτη Καραγκούνη, για να μειώσει ο Ασπρόκαμπος με κεφαλιά του Κωστούρου πριν το ημίχρονο. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ανατροπή και έφτασαν στο 2-3. Αρχικά, ισοφάρισαν με τον Κλουτσινιώτη και προηγήθηκαν στο σκορ με απευθείας φάουλ του Μπίζιου. Ο ΑΣ Ρομά λυτρώθηκε στο 95’ με τον Νίκο Χαλιλόπουλο να ισοφαρίζει (3-3) και να στέλνει το ματς στη παράταση.

Στο έξτρα 30λεπτο δεν άλλαξε κάτι, με την κούραση να είναι εμφανής και έτσι, η πρόκριση παίχτηκε στα πέναλτι, με τον Ζήκα να κάνει τη διαφορά και να χαρίζει την πρόκριση στον ΑΣ Ρομά με 4-3.

Για τον ΑΣ Ρομά ευστόχησαν οι Ν. Χαλιλόπουλος, Γεωργίου, Ζαφειρόπουλος και Γ. Χαλιλόπουλος, ενώ αστόχησε ο Σ. Καραγκούνης, ο οποίος έστειλε τη μπάλα άουτ.

Για τον Ασπρόκαμπο ευστόχησαν οι Κωστούρος, Μπίζιος και Μπελίτσης, αλλά οι Μάριος Ρέρα και Κλουτσινιώτης δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Ζήκα, ο οποίος απέκρουσε τις εκτελέσεις τους.

ΑΣ ΡΟΜΑ ΖΕΥΓΟΛΑΤΙΟΥ: Ζήκας, Καραγκούνης Β., Χαλιλόπουλος Γ., Καραγκούνης Σ., Λουκάς Σ., Παναγιωτόπουλος Χ., Γεωργίου, Χαλιλόπουλος Ν., Καλύβας Ν., Καραγκούνης Κ., Καραγκούνης Π. Έπαιξαν και οι Ζαφειρόπουλος, Καραγκούνης Π., Καμπέρης.

ΑΟ ΑΣΠΡΟΚΑΜΠΟΥ: Μπρακούλιας, Πυργάκης (50’ λ.τρ. Ρέρα Μαρκέλ), Μπελίτσης, Δρούγκας, Κωστούρος, Ρέρα Μάριος, Μπίζιος, Τσαμαδός Π., Μακρόπουλος (40’ λ.τρ. Καλαπόδης), Σούλα, Κλουτσινιώτης