Στο γήπεδο των Εξαμιλίων, ο ΑΟ Λουτράκι επικράτησε 1-3 του Αστέρα Κορίνθου και πέρασε στους 16 του Κυπέλλου.

Η πρόκριση ήρθε με άγχος για τον ΑΟΛ, καθώς δυσκολεύτηκε απέναντι στον αξιόμαχο Αστέρα, για να βρει τις λύσεις στο τελευταίο δεκάλεπτο με πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Τσατσόπουλο.

Ο Αστέρας παρουσιάστηκε ανταγωνιστικός και κοίταξε στα μάτια τον ΑΟΛ, που στο πρώτο μέρος έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό και παρουσιάστηκε νωθρός. Οι γηπεδούχοι με αμυντικό πλάνο, θέλησαν να κλείσουν τους διαδρόμους προς την εστία τους και να γίνουν επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις.

Μάλιστα, στο ξεκίνημα ο Βασίλας πλάσαρε άουτ από καλή θέση (5’) και λίγα λεπτά μετά ο ίδιος είχε ένα καλό σουτ, που απέκρουσε ο Μπιτζίνης. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή, αλλά δεν μπόρεσαν να βρουν ρυθμό στο παιχνίδι τους. Είχαν πάντως, δύο δοκάρια με τον Οικονόμου και μια-δυο καλές στιγμές ακόμη.

Στο β’ μέρος, με την είσοδο του Τσατσόπουλου, ο ΑΟΛ ανέβασε την απόδοσή του, βελτίωσε την κυκλοφορία του και έγινε πιο απειλητικός. Στο 65’ βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα, όταν ο Τσοχαντάρης με κεφαλιά έκανε το 0-1.

Άμεσα ωστόσο, ήρθε η απάντηση του Αστέρα, όταν στο 70’ ο Αντωνόπουλος εκμεταλλεύθηκε ένα λάθος γύρισμα του Τσώκου και με σουτ νίκησε τον Μπιτζίνη για το 1-1. Οι φιλοξενούμενοι αύξησαν την πίεσή τους στο τελευταίο 10λεπτο και στο 82’ πήραν ξανά το προβάδισμα με προβολή του Τσατσόπουλου. Ο ίδιος στο 90’ με πλασέ σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του γκολ και έγραψε το τελικό 1-3.

Διαιτητής: Καλαράς

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΟΡΙΝΘΟΥ: Ξύδης, Μορφονίδης, Βερντίνι, Λιμνιάτης (84’ Αργυρόπουλος), Κατσανάκης Γ. (84’ Κατσανάκης Κ.), Κούτρας, Κατράς (38’ λ.τρ. Σινάνος), Δελώτας (60’ Καραβάς), Βλάχος (84’ Μελισσαρόπουλος), Βασίλας, Αντωνόπουλος Π.

ΑΟ ΛΟΥΤΡΑΚΙ: Μπιτζίνης, Ράτζα (46’ Τσατσόπουλος), Κουτσουμπέλας, Γκούμας, Τσώκος, Σπηλιώτης, Απαλός, Γεωργούλιας, Δαμουλιάνος Μ., Τσοχαντάρης, Οικονόμου (84’ Μαυρέλης)