Η αυλαία της β’ φάσης του Κυπέλλου Κορινθίας άνοιξε την Τετάρτη (23/10) με τη διεξαγωγή τεσσάρων αναμετρήσεων.

Στο μεγάλο ντέρμπι στο Συνοικισμό, η Κόρινθος ’06 επικράτησε 0-2 της Κορίνθου και πήρε το εισιτήριο για τους 16′, χάρη στα γκολ των Αγγελόπουλου (43′) και Γεωργίου (50′).

Στο Κιάτο, ο Πέλοπας είχε εύκολο έργο, καθώς επικράτησε 4-0 του Αστέρα Κορίνθου με δύο γκολ του Παλογιαννίδη και από ένα των Πετρόπουλου και Τουμπανάκη.

Στο τοπικό ντέρμπι στο Γαλατάκι, ο Σαρωνικός πήρε την πρόκριση με 2-1 επί του Τενεάτη. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Παύλο Οικονόμου (5′), για να έρθει η ανατροπή από τους γηπεδούχους με σκόρερ τους Μπούζα (35′) και Ζιμπόλα (51′). Ρομάριο και Μπούζας αποβλήθηκαν για τους νικητές και ο Μπαστούνης για τον Τενεάτη.

Τέλος, στους 16 προκρίθηκε και ο Παννεμεατικός, που επικράτησε 1-2 του Άγιου Γέωργιου. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο με τον Μανθόπουλο, για να ισοφαρίσει η Νεμέα στην επανάληψη, με πέναλτι του Τζίνη και να φτάσει στη νίκη με γκολ του Φραγκάκη.