Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για το Σπαθοβούνι, που πέρασε με 0-3 από τη Λυκοποριά, η οποία γνώρισε την τρίτη ήττα σε ισάριθμα παχνίδια.

Η νίκη για το Σπαθοβούνι ήρθε πολύ πιο δύσκολα από ότι μαρτυρά το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ουσία στην επίθεση και στάθηκαν εξαιρετικά αμυντικά, την ίδια στιγμή, που η Λυκοποριά πλήρωσε ακριβά την επιθετική δυστοκία και ορισμένα ατομικά λάθη.

Μόλις στο 2ο λεπτό, το Σπαθοβούνι έφτασε στο 0-1 με κεφαλιά του Γεροβασίλη, μετά από εκτέλεση κόρνερ. Το γκολ επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να παίξουν κλειστά, ρίχνοντας το βάρος στην αμυντική τους λειτουργία.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και θέλησαν να απαντήσουν χωρίς ωστόσο, να τα καταφέρουν. Στο 20’ είχαν οριζόντιο δοκάρι με τον Παπαδημητρίου, ενώ στο 28’ ο Καλλιμάνης σταμάτησε τον Σιώζο, για να κλείσει έτσι το ημίχρονο.

Με το ξεκίνημα του β’ μέρους, έγινε το 0-2, όταν από λάθος του Μούγιου, ο Νίκος Σαϊσανάς (46′) έκλεψε τη μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα. Η Λυκοποριά πάλεψε πολύ στη συνέχεια, είχε κατοχή μπάλας και πίεσε, όμως, δεν μπόρεσε να σκοράρει. Η άμυνα του Σπαθοβουνίου λειτούργησε πολύ καλά, κυρίως στους κινδύνους στον αέρα, απ’ τις στημένες φάσεις και τα γεμίσματα των γηπεδούχων.

Στο 85’ ήρθε το τελικό 0-3, όταν το Σπαθοβούνι βγήκε ωραία στην επίθεση μετά τη σέντρα του Γόγολα, ο Παντελής Πανταζής με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

ΛΥΚΟΠΟΡΙΑ: Μούγιος, Κουτρούλης, Χαραλάμπης (69’ Αλεξόπουλος), Μπελίτσης, Κοσμίδης (34’ λ.τρ. Μουσταφά), Κασκαράς, Μερκούρης (80’ Δορμπαράκης), Μπακιάσι (69’ Σινάνι), Σιώζος, Παπαδημητρίου, Παπαμεντζελόπουλος

ΣΠΑΘΟΒΟΥΝΙ: Καλλιμάνης, Δόσχορης, Καραβοκύρης, Σαϊσανάς Π., Αντωνόπουλος, Πανταζής, Γόγολας Ν., Γεροβασίλης, Σαϊσανάς Ν., Στεργιόπουλος Γ., Μιχάλαρος (88’ Κολιτάσιος)