Ο Ολυμπιακός Άσσου πέρασε νικηφόρα με 0-3 από το Κιάτο απέναντι στον Αετό Κρυονερίου και «σκαρφάλωσε» στη 2η θέση της βαθμολογίας.

Οι «κόκκινοι» εκμεταλλεύθηκαν την ήττα του Άρη Βοχαϊκού στη Κλένια και πλέον, βρίσκονται στους 48 βαθμούς έναντι των 46 των Άρη και Κύψελου, που ακολουθούν στην κούρσα της ανόδου.

Ο Ολυμπιακός πήρε αυτό που ήθελε κόντρα στον Αετό, κυρίως χάρη σε δύο γρήγορα γκολ στο πρώτο μέρος. Συγκεκριμένα, στο 20’ ο Βαγγέλης Δανιήλ άνοιξε το σκορ με απευθείας φάουλ και στο 23’ έγινε το 0-2, με νέο φάουλ του Ραπουσάι. Ο Αετός θέλησε να αντιδράσει και στο 35’ είχε δοκάρι με τον Παλαιολόγο, για να κλείσει έτσι το ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν αρκετά στην επανάληψη, όμως, ο Ολυμπιακός κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό, ενώ απλοποίησε τα πράγματα, όταν στο 63’ έγινε το 0-3 με ωραίο πλασέ του Ρουσίτα. Σταδιακά ο ρυθμός έπεσε στη συνέχεια, χάθηκαν κάποιες καλές στιγμές εκατέρωθεν, χωρίς ωστόσο, να αλλάξει κάτι.

ΑΕΤΟΣ ΚΡΥΟΝΕΡΙΟΥ: Πανάγου Μ., Κωτσελάς, Πετούμενος, Θεοδώρου, Καπετανόπουλος, Πανάγου Ν., Φίλης Α. (74’ Δέδες), Κατσαούνης Γ., Παλαιολόγος, Ζάρκος (65’ Δημόπουλος), Κατσαούνης Ε. (65’ Φίλης Κ.)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΑΣΣΟΥ: Δανιήλ Ν., Παπασημάκης, Κλενιάτης, Παπαφίλης, Δανιήλ Β., Καλαντζής (72’ Γατσόπουλος), Ρουσίτα (75’ Ανδρέου), Οτσαλάρ, Σοφός (70’ Μπεχάρι), Ραπουσάι, Σαμπανλάρι