Πέλοπας και Ελλάς Βέλου συγκρούονται το ερχόμενο Σάββατο (9/11) στο Κιάτο, για την 7η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας και η στήλη μας γυρίζει το χρόνο, 6 χρόνια πίσω, για να θυμηθεί ένα σπουδαίο ντέρμπι.

26 Οκτωβρίου του 2013, για την 4η αγωνιστική της τότε, Α1 κατηγορίας και μετά από συναρπαστικό 90λεπτο, οι δύο ομάδες αναδεικνύονται ισόπαλες με το αγγλικό σκορ 3-3!

Ο Πέλοπας με 8 πιτσιρικάδες στη σύνθεσή του, παίρνει νωρίς το προβάδισμα με τον Λίλιο (6’), αλλά μέχρι να βγει το ημίχρονο, η Ελλάς κάνει την ανατροπή (1-2), με δύο γκολ του νεαρού Αναστασιάδη μέσα σε ένα τρίλεπτο (34’-37’).

Το Βέλο μένει με 10 παίκτες στο 64’, λόγω αποβολής του Σάνι, σε μια φάση που ο Πέλοπας κερδίζει πέναλτι. Ο Λίλιος εκτελεί, ο Κουρούμαλης αποκρούει και στην επαναφορά, ο επιθετικός των γηπεδούχων, ισοφαρίζει.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, το Βέλο παίρνει ξανά το προβάδισμα, με γκολ του νυν πρόεδρου και τότε, φορ, Φρανκ Αράπι (71’), για να γράψει το τελικό 3-3 στο 87’ ο Κατσιάπης και να βάλει τον επίλογο σε ένα όμορφο ντέρμπι.

Ας θυμηθούμε και τις συνθέσεις εκείνου του ματς, με ορισμένους ποδοσφαιριστές να ανήκουν ακόμη στα ρόστερ των δύο ομάδων.

ΠΕΛΟΠΑΣ: Λακόβ, Τσαμασλίδης, Μακρής, Κλεμπετσάνης, Σταύρου (82’ Γερονικόλος), Τζαναβάρας (46’ λ.τρ. Αλιμάνι), Σελλάς, Συρίγος, Κατσιάπης, Παλογιαννίδης (79’ Χόντζα), Λίλιος

ΕΛΛΑΣ ΒΕΛΟΥ: Κουρούμαλης, Αμπού Ζολώφ, Σάνι, Τάλιος, Σαββίδης, Ρούπας, Γιακούπι (83’ Αντρέα), Βράκας, Αράπι, Κλαδάκης (88’ Μπουτσιούκος), Αναστασιάδης (81’ Νάκος)