Στο τοπικό ντέρμπι στο γήπεδο του Ζευγολατιού, ο Άρης Βοχαϊκού επικράτησε 2-1 της Ελλάδας Βέλου.

Οι «κιτρινόμαυροι» επέστρεψαν στις επιτυχίες και έφτασαν τους 9 βαθμούς, τρεις λιγότερους από το Βέλο, που γνώρισε την δεύτερη σερί ήττα.

Ο Άρης μπήκε πολύ δυνατά στην αρχή του ματς και αιφνιδίασε τον αντίπαλο του, καθώς έφτασε στο 2-0 στο 20λεπτο. Αρχικά, ο Νίκος Μπάρτζης άνοιξε το σκορ στο 5’ με προβολή μετά από κόρνερ του Θεοδωρόπουλου, για να έρθει το δεύτερο γκολ στο 20’ με ωραίο πλασέ του Βασίλη Δελή μέσα από την περιοχή, μετά από ασίστ του Θεοδωρόπουλου.

Η Ελλάς αντέδρασε μετά το 30’ και στο 35’ απείλησε με το πλασέ του Μπουτσούκου να φεύγει άουτ. Στο 39’ στο σουτ του Κολλιόπουλου καταλογίστηκε πέναλτι για χέρι του Μπάρτζη, με υπόδειξη του βοηθού Βλαχοπάνου. Ο Ζάρκος το εκτέλεσε εύστοχα και μείωσε σε 2-1, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Στο β’ μέρος κυριάρχησε η δύναμη και τα πολλά φάουλ, με αποτέλεσμα τις συχνές διακοπές, που δεν βοηθούσαν στο ρυθμό του παιχνιδιού. Στο 52’ ο Τάλιος απέκρουσε το σουτ του Ζήση, ενώ στο 67’ ο γκολκίπερ του Άρη, είχε νέα καλή απόκρουση στο πλασέ του Ανταλή.

Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά, καθώς χάθηκαν εκατέρωθεν ευκαιρίες. Στο 90’ ο Ζάρκος είχε φάουλ στο οριζόντιο δοκάρι και στο 92’ ο Θεοδωρόπουλος έφυγε μόνος του στην κόντρα για τον Άρη, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Τριαντάφυλλο. Στο 94’ και πάλι ο Θεοδωρόπουλος βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, αλλά ο γκολκίπερ του Βέλου μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.

Στο φινάλε υπήρξαν διαμαρτυρίες από πλευράς Βέλου προς τον διαιτητή Βλαντή, για τον χρόνο των καθυστερήσεων που κράτησε. Οι Βελιώτες έχουν πολλά παράπονα, καθώς υποστηρίζουν πως με τις πολλές διακοπές στο β’ μέρος και τις αλλαγές, ο διαιτητής θα έπρεπε να κρατήσει πολύ περισσότερο χρόνο καθυστέρησης.

ΑΡΗΣ ΒΟΧΑΪΚΟΥ: Τάλιος, Παπαδάτος, Ποτήρης, Μπάρτζης Ν., Μίχος (65’ Φιλόπουλος), Δελής Κ. (62’ Ρουτσάι), Κουτρουμπάνος (87’ Αντωνόπουλος), Ζυκάι, Θεοδωρόπουλος, Παπαδέλης, Δελής Β. (65’ Σαϊσανάς, 87’ Μπάρτζης Κ.)

ΕΛΛΑΣ ΒΕΛΟΥ: Τριαντάφυλλος Β., Βλάχος, Κόρρος (77’ Τριαντάφυλλος Σ.), Γιαννακούλιας (87’ Παληός), Νάκος, Ανταλής, Μπουτσούκος, Καραμπέτσος (16’ λ.τρ. Ζάρκος), Ζήσης, Κολλιόπουλος, Παπανικολάου (46’ Καραγκούνης)