Στο 1-1 έμειναν στην Ξυλοκέριζα, ο τοπικός Εθνικός με τον Κύψελο, σε ένα ματς μεγάλη ένταση.

Ο παθιασμένος Εθνικός πήρε ένα σημαντικό βαθμό στη μάχη για τη σωτηρία και φρέναρε τον Κύψελο, που έχασε δύο πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθεια που κάνει για τη άνοδο. Η ομάδα του Συνοικισμού έχει τρομερά παράπονα από τον διαιτητή Βλαντή, ο οποίος έδειξε 4 κόκκινες στους φιλοξενούμενους!

Σύμφωνα με πληροφορίες, πριν την έναρξη του αγώνα υπήρξαν επεισόδια έξω από το γήπεδο ανάμεσα σε φιλάθλους των δύο ομάδων. Στο αγωνιστικό σκέλος, το πρώτο 45λεπτο πρόσφερε ελάχιστες συγκινήσεις, καθώς το ματς δεν είχε ρυθμό, με τον Κύψελο να έχει την κατοχή, αλλά να είναι σε κακή μέρα επιθετικά.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι βελτιώθηκαν, ανέβασαν στροφές και στο 60’ πήραν προβάδισμα με σκόρερ τον Κονιδάρη. Στο 70’ και ενώ ο Δουβής κατευθυνόταν προς τον πάγκο για να γίνει αλλαγή, ο Βλαντής του έκανε συστάσεις να κάνει πιο γρήγορα και του έδειξε 2 μαζεμένες κίτρινες. Απόφαση που προκάλεσε έντονες διαμαρτυρίες με τον Βλαντή να αποβάλει και τον προπονητή του Κύψελου, Γιώργο Καρσιώτη.

Με παίκτη – παραπάνω ο Εθνικός αντέδρασε, εκμεταλλεύθηκε και τον εκνευρισμό από πλευράς Κύψελου και στο 75’ ισοφάρισε με τον Μούτσο. Τρία λεπτά μετά οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 9, καθώς είδε τη δεύτερη κίτρινη ο Ροθώνης για φάουλ σε αντίπαλο. Απόφαση που επίσης αμφισβητήθηκε, με αποτέλεσμα, να δει την κόκκινη κάρτα για εξύβριση και ο Ντάσης, ο οποίος βρισκόταν στον πάγκο.

Στα τελευταία λεπτά, ο Εθνικός που έκανε καλό τελευταία 20λεπτο, είχε μια καλή ευκαιρία με τον Μούτσο και δοκάρι με τον Νομικό, ενώ δοκάρι είχε και ο Κύψελος με τον Καραχοντζίτη. Το 1-1 δεν άλλαξε, οι «κιτρινόμαυροι» συνέχισαν τις διαμαρτυρίες και μετά το φινάλε, με αποτέλεσμα ο Βλαντής να αποβάλλει και τον Μαρουδά.

Στο Συνοικισμό βράζουν με την αντιμετώπιση που είχαν από τον διαιτητή, όχι μόνο για τις αποβολές, αλλά και για τον τρόπο που διηύθυνε το παιχνίδι και κάνουν λόγο για αλλοπρόσαλλες αποφάσεις και αναίτια σφυρίγματα που διέκοπταν τη ροή του αγώνα.

Ο Βλαντής με τους βοηθούς του έμειναν για αρκετή ώρα κλεισμένοι στα αποδυτήρια και ζήτησαν τη συνδρομή της αστυνομίας, προκειμένου να αποχωρήσουν από το γήπεδο.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΞΥΛΟΚΕΡΙΖΑΣ: Τσώκος, Γανουτζής Θ., Κουτρουμπής (53’ Τσουλούφας), Παπαδημητράκης, Μάρκελλος, Τατάκης (60’ Διπλός), Γανουτζής Δ. (68’ Νομικός), Κάππος, Μαρούλης, Μούτσος, Γκέλης (46’ Λόντρας)

ΚΥΨΕΛΟΣ: Αμπαδιωτάκης, Μπουλντάς, Γκιγκέλος, Καντιλιεράκης, Βακάλογλου, Ζάχος, Δουβής, Ροθώνης, Κονιδάρης, Αναγνωστόπουλος (73’ Μαρουδάς), Καραχοντζίτης (85’ Βελιζιώτης)