Στο ματς με το οποίο, έπεσε η αυλαία της 1ης αγωνιστικής της Β’ Κατηγορίας, Πανευρωστινιακός και Εθνικός Ξυλοκέριζας αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2, το απόγευμα της Κυριακής (26/9) στο γήπεδο της Λυκοποριάς.

Ένα συναρπαστικό παιχνίδι, με την ομάδα της Ευρωστίνης να παίρνει αέρα δύο τερμάτων στο πρώτο μέρος και τον Εθνικό να επιστρέφει στην επανάληψη, για το 2-2, έχοντας και χαμένο πέναλτι λίγο πριν το φινάλε για να πάρει το ματς!

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο πρώτο 20λεπτο, με τον Πανευρωστινιακό να βρίσκει ρυθμό στη συνέχεια και να παίρνει προβάδισμα στο 25’ με τον Χίλα. Στο 32’ ο Μητρόπουλος σε τετ α τετ με πλασέ έγραψε το 2-0, για να κλείσει έτσι το πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη, ο Κατσιαούνης είχε δοκάρι στο 60’ για τους γηπεδούχους και στο 74’ ήρθε το γκολ από πλευράς Εθνικού, που ανέβασε την απόδοση του και εκμεταλλεύθηκε και την χαλάρωση του Πανευρωστινιακού. Ο Λούβρης ήταν αυτός που μείωσε με μακρινό σουτ εκτός περιοχής και στο 82’ έγινε το 2-2, με πέναλτι του Κουρούμπαλη.

Στο 86’ ο Εθνικός κέρδισε νέο πέναλτι με τον Μούτσο, αλλά ο Κουρούμπαλης δεν μπόρεσε να νικήσει τον γκολκίπερ Γεραρή, ο οποίος απέκρουσε, για να κρατήσει το 2-2 και τον βαθμό για την ομάδα του.

ΠΑΝΕΥΡΩΣΤΙΝΙΑΚΟΣ: Γεραρής, Κρίστιαν (70’ Κουνάβης), Ζίζηλας, Χίλα, Τόλιας Β. (46’ Βαγιού), Χριστοδουλόπουλος, Μιχαλόπουλος (80’ Σανδραβέλης), Φειδάκης, Τζάβαρας, Κατσιαούνης, Μητρόπουλος

ΕΘΝΙΚΟΣ ΞΥΛΟΚΕΡΙΖΑΣ: Βάσσης, Σιαπλαούρας, Τατάκης (86’ Γεωργίου), Λούβρης (86’ Μάρκελλος), Σούκουλης, Γκέλης Α. (46’ Μαρούλης), Κατσίγιαννης (37’ λ.τρ. Τσιαντούλας), Γκέλης Ν. (65′ Αναστασόπουλος), Παπαφίλης, Μούτσος, Κουρούμπαλης