Στο γήπεδο Τραγάνας στο Κιάτο, Ασπρόκαμπος και Πρόοδος Αγίου Βασιλείου αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Β’ Κατηγορίας.

Σε ένα ματς για γερά νεύρα, που κυριάρχησαν η δύναμη και το πάθος, η Πρόοδος πήρε κεφάλι στο σκορ, όμως, ο Ασπρόκαμπος κατάφερε λίγο πριν το τέλος να απαντήσει και να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν διάθεση, ενέργεια και κάποια καλά διαστήματα, αλλά τους έλειψε το καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια. Στο 42’ πήραν προβάδισμα, όταν ο Στέφανος Πασσιάς «κρέμασε» με πλασέ τον Μπέζα, για να κλείσει το ημίχρονο με 0-1.

Στην επανάληψη, ο σκληροτράχηλος Ασπρόκαμπος βελτιώθηκε, καθώς η είσοδος των Καλύβα και Τσαμαδού, του έδωσε έξτρα ενέργεια. Το ματς σταδιακά άνοιξε, καθώς οι ομάδες έψαχναν το γκολ, το οποίο ήρθε τελικά για τους γηπεδούχους. Στο 80’ ο Τσαμαδός κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή από τον γκολκίπερ Βαρδάκα και ο Γιώργος Κωστούρος το εκτέλεσε εύστοχα για να γράψει το 1-1, το οποίο παρέμεινε ως το φινάλε.

ΑΣΠΡΟΚΑΜΠΟΣ: Μπέζας, Πυργάκης (46’ Τσαμαδός), Μπελίτσης Κ., Αθανασίου, Δρούγκας, Κλωνής, Παπαχρόνης, Κωστούρος, Μακρόπουλος (46’ Καλύβας), Μπίζιος, Ρέρα

ΠΡΟΟΔΟΣ ΑΓ. ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ: Βαρδάκας, Πασσιάς (72’ Χρυσούλας Π.), Μαχαίρας, Κοκιόπουλος, Δαλαμαρίνης, Χρυσούλας Κ. (53’ Ρεκλείτης), Γκούμας (64’ Κίτσι), Απαλός, Κουτσούκος, Κυριαζής (72’ Μαρίνης), Παρασκευόπουλος