Στο γήπεδο του Ζευγολατιού, η Ελλάς Βέλου επικράτησε 1-0 της Κορίνθου ’06 και απέκτησε αβαντάζ για την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου.

Η Ελλάς εκμεταλλεύθηκε το καλό της πρώτο ημίχρονο, στο οποίο, πήρε το προβάδισμα και είχε τις ευκαιρίες να πετύχει κι άλλο γκολ. Απ’ την άλλη, η Κόρινθος ’06 παρουσιάστηκε μέτρια για 45 λεπτά, βελτιώθηκε στην επανάληψη, αλλά δεν βρήκε τον τρόπο για να σκοράρει.

Οι γηπεδούχοι ήταν σαφώς πιο επικίνδυνοι στο α’ μέρος και μόλις στο 4’ προειδοποίησαν με το σουτ του Μπουτσούκου να φεύγει άουτ. Στο 10’ σε ένα καλό σουτ του Παπανικολάου για την Κόρινθο ’06, μπλόκαρε ο Τριαντάφυλλος. Στο 20’ η Ελλάς έφτασε στο 1-0, όταν μετά το σουτ του Μπουτσούκου και την απόκρουση του Ψωμαρά, ο Καραγκούνης έκανε το γύρισμα και ο Ζήσης με σουτ μέσα από τη περιοχή, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Ο Ζήσης αστόχησε στο 30’ σε τετ α τετ, για να κλείσει το ημίχρονο, με το πλασέ του Νάκου να φεύγει άουτ, μετά το γύρισμα του Ρούπα. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι θέλησαν να αντιδράσουν, ανέβασαν στροφές και είχαν καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας.

Η Ελλάς είχε δύο καλά σουτ με Μπουτσούκου και Ρούπα, που εξουδετέρωσε ο Ψωμαράς και στο 71’ η Κόρινθος ’06 έχασε τη σπουδαιότερη ευκαιρία της να ισοφαρίσει. Ο Καρέλλα εκτέλεσε απευθείας φάουλ με τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι. Ο ίδιος τρία λεπτά μετά είχε νέο φάουλ, που πέρασε λίγο άουτ. Στο 87’ ήταν η σειρά της Ελλάς να χάσει μεγάλη ευκαιρία, όταν από πάσα του Καραγκούνης, ο Ζήσης έκανε το πλασέ, για να αποκρούσει με τα πόδια ο Ψωμαράς.

Πλέον, η πρόκριση στον τελικό θα κριθεί την επόμενη Τετάρτη (18/3) στο Δημοτικό Στάδιο Κορίνθου, με το Βέλο να έχει ελαφρύ προβάδισμα και τη Κόρινθο ’06 να επιχειρεί να ανατρέψει την κατάσταση.

ΕΛΛΑΣ ΒΕΛΟΥ: Τριαντάφυλλος, Βλάχος, Κόρρος, Γιαννακούλιας, Νάκος, Ρούπας, Μπουτσούκος (87’ Τάλιος), Κολλιόπουλος, Ζήσης, Ζάρκος (76’ Παπανικολάου), Καραγκούνης

ΚΟΡΙΝΘΟΣ ’06: Ψωμαράς, Παπουτσής, Κόκκινος, Μπαμπάι Ε., Καρέλλα, Κουϊμελής, Μπαμπάι Ν., Κεφαλάς, Κογιός (87’ Τζαναβάρας), Παπανικολάου, Λέσση (52’ Τσέλιος)