Στο τοπικό ντέρμπι της πρεμιέρας της Γ’ Κατηγορίας στο γήπεδο του Άσσου, ο ΑΟ Λεχαίου πήρε τη νίκη με 0-2, κόντρα στην Προοδευτική Περιγιαλιού.

Πρωταγωνιστές για τους νικητές ο Μάριο Κόστα, ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ και ο γκολκίπερ, Τάσος Σούκουλης, που ήταν σταθερός και κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Το ματς είχε όλα τα στοιχεία του ντέρμπι με πάθος, δύναμη και αρκετές μονομαχίες. Το πρώτο μέρος ήταν κλειστό, με την Προοδευτική να πατάει καλύτερα, σε αντίθεση με τον ΑΟΛ που υστέρησε σε δημιουργία.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Λεχαίου έφτασε γρήγορα στο 0-1 με τον Κόστα στο 48’. Η Προοδευτική θέλησε να αντιδράσει, ανέβηκε πιο ψηλά και είχε την κατοχή της μπάλας, με τον ΑΟΛ να ψάχνει την κόντρα. Οι γηπεδούχοι στο 69’ διαμαρτυρήθηκαν για ένα πέναλτι σε μαρκάρισμα πάνω στον Ραυτόπουλο, με τον διαιτητή Μπουρτζοβίτη να έχει αντίθετη άποψη.

Το Περιγιάλι ρίσκαρε όσο περνούσαν τα λεπτά, ενώ η ομάδα του Λεχαίου γύρισε το σύστημα της με 3 κεντρικούς αμυντικούς στο τελευταίο 20λεπτο, για να περιορίσει τους κινδύνους. Στο 73’ η Προοδευτική είχε δοκάρι με τον Γιαννόπουλο, για να έρθει στο 89’ το 0-2 από πλευράς ΑΟΛ με τον Κόστα.

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΠΕΡΙΓΙΑΛΙΟΥ: Νικολού, Κατσίγιαννης, Αναγνωστόπουλος, Πάβελ, Καμπουριώτης, Βενετσάνος, Αγγελόπουλος, Γιαννόπουλος, Παππάς (75’ Σκουρτέλης), Ραυτόπουλος, Λαζαρίδης (80’ Κορδαλής)

ΑΟ ΛΕΧΑΙΟΥ: Σούκουλης, Λάμας, Μάλλιος, Μιχαήλ, Τσιφιλιτάκος Κόσιφας, Διγαλάκης, Αλεξόπουλος (65’ Φλεβάρης), Μάριο Κόστα, Βελιζιώτης (60’ Κάπλατζης), Διγαλάκης (90’ Γιαννιδάκης)