Την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου πανηγύρισαν οι Άγιοι Θεόδωροι, που επικράτησαν 2-1 του Πέλοπα, σε ένα συγκλονιστικό ματς, που κρίθηκε στην παράταση.

Ο Πέλοπας που πήγε με σημαντικές ελλείψεις στα Ίσθμια, κρατούσε σφιχτά την πρόκριση μέχρι το 90’, όμως, οι Άγιοι, που έβγαλαν πάθος και ψυχή στο παιχνίδι τους, ισοφάρισαν και έστειλαν το ματς στην παράταση, όπου και τελικά πήραν τη μεγάλη πρόκριση, με σκόρερ τον Ξύδη.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αιφνιδιάσουν, καθώς μόλις στο 5’ πήραν το προβάδισμα, με γκολ του νεαρού Μανσέλι, έπειτα από ασίστ του Πράττου. Οι Άγιοι ωστόσο, δεν επηρεάστηκαν, ανέβασαν στροφές και έκαναν ένα πολύ καλό πρώτο μέρος. Έχασαν κλασικές ευκαιρίες με Λίλιο και Ξύδη, ο οποίος στο 32’ αστόχησε από το σημείο του πέναλτι, καθώς έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στην επανάληψη, ο Πέλοπας βελτιώθηκε αμυντικά και έκλεισε καλά τους διαδρόμους προς την εστία του Ριζάι. Οι γηπεδούχοι είχαν τη κατοχή, αλλά δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητικοί. Επεμένειναν ωστόσο και στο 90’ έφτασαν στην ισοφάρηση, με σουτ του Τσόγκα, έπειτα από παράλληλο γύρισμα του Δρίτσα.

Στην παράταση, το ματς ήταν αμφίρροπο, με τους Αγίους Θεοδώρους να παίρνουν τελικά την πρόκριση, χάρη στο γκολ του Ξύδη στο 98’. Οι Δρίτσας και Λημνιώτης έκαναν σπουδαίο παιχνίδι για τους νικητές, ενώ και ο 16χρονος Δέδες ήρθε από τον πάγκο και έδωσε μεγάλη πνοή.

Οι γηπεδούχοι ανταμείφθηκαν για τη μεγάλη προσπάθεια και τη ψυχή που έβγαλαν στον αγωνιστικό χώρο, ενώ στον Πέλοπα κόστισαν οι απουσίες και η απειρία ορισμένων νεαρών, που πάντως, έδειξαν και πάλι καλά στοιχεία.

ΑΓΙΟΙ ΘΕΟΔΩΡΟΙ: Μεταξάς, Δρίτσας, Λεστάκης, Τσόγκας, Κοσμάς, Μούκας (70’ Φάμπιο), Καραμολέγκος (78’Γεωργακόπουλος), Μπαστούνης (30’ λ.τρ. Γκοτζιάς, 65’ Δέδες), Λημνιώτης, Λίλιος, Ξύδης

ΠΕΛΟΠΑΣ: Ριζάι, Κοκκιούσης, Μιχαλόπουλος, Σταύρου, Μέμα, Σελλάς, Μπούκης (70’ Λέσι), Στρίφτης, Παλογιαννίδης, Πράττος, Μανσέλι (46’ Λυμπερίου)