Η Κόρινθος ’06 πήγε στη Ρόδο με πολλά προβλήματα και μοιραία γνώρισε την ήττα με 4-0 από την πρωτοπόρο του 6ου όμιλου, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής, με την οποία ολοκληρώθηκε ο πρώτος γύρος.

Οι γηπεδούχοι καθάρισαν τη νίκη από το πρώτο 45λεπτο, οπότε και προηγήθηκαν με 3-0. Με μόλις 13 παίκτες και χωρίς τους Τσιριγώτη, Κατσούκη, Γεωργίου, Τσατσόπουλο, Αγγελόπουλο, η Κόρινθος ’06 δεν μπόρεσε να αντισταθεί και να διεκδικήσει κάτι καλό.

Έκλεισε έτσι, τον πρώτο γύρο, με την 3η σερί ήττα και πλέον, το διάστημα μέχρι την επανέναρξη του πρωταθλήματος στις 5 Γενάρη, προβλέπεται «καυτό», καθώς θα πρέπει να βρεθούν οι λύσεις, για να μπορέσει η ομάδα να συνεχίσει και να παλέψει για τη παραμονή της, που γίνεται πια δύσκολη υπόθεση.

Στον κακό αγωνιστικό χώρο, λόγω της βροχής που είχε προηγηθεί, η Ρόδος πήρε από την αρχή τα ηνία του ματς και εκμεταλλεύθηκε με τον καλύτερο τρόπο τα κενά στην άμυνα της Κορίνθου ’06. Στο 12’ ο Χατζησάββας άνοιξε το σκορ με πλασέ και στο 33’ διπλασίασε τα προσωπικά του γκολ με κοντινή προβολή μετά από κόρνερ. Το ημίχρονο έκλεισε με το 3-0 στο 44’ με σκόρερ τον Τριχάκη.

Στην επανάληψη, το σκηνικό δεν άλλαξε, αν και ο ρυθμός έπεσε, καθώς το αποτέλεσμα είχε κριθεί. Η Κόρινθος ’06 προσπαθούσε να κυκλοφορήσει τη μπάλα, όμως, δεν κατάφερε να απειλήσει. Η Ρόδος είχε 2-3 καλές ευκαιρίες, με τον Αθανασόπουλο να αντιδρά σωστά και τελικά έφτασε στο 4-0, με σκόρερ τον Μπίσα στο 80’.

ΡΟΔΟΣ: Καμπάς, Βουργουντζής, Σταυλάς, Κανταρτζής, Σούλης, Μισέλ (68’ Σουλάι), Μπίσα, Τριχάκης (82’ Αλιμερκάι), Χατζησάββας (75’ Παπανικολάου), Δελαπόρτας (58’ Αγγελίδης), Μπουντόπουλος

ΚΟΡΙΝΘΟΣ: Αθανασόπουλος, Κωστόπουλος, Φίλης, Ντερτιλής, Δημητρίου, Μαγγίνας, Παπανικολάου, Κόκκινος (76’ Κεβάνι), Κουϊμέλης, Ράπτης, Λέσσι (54’ Ντόκα)