Η καταπληκτική πορεία του 4ου ΓΕΛ Κορίνθου στο Πανελλήνιο σχολικό πρωτάθλημα Λυκείων ολοκληρώθηκε στην Καλαμάτα.

Μετά από εξαιρετική εμφάνιση και το τελικό 4-4 κόντρα στο 6ο ΓΕΛ Καλαμάτας, ο αγώνας οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι, όπου οι Μεσσήνιοι ήταν πιο εύστοχοι και τυχεροί και πήραν την πρόκριση.

Το παιχνίδι στην Καλαμάτα ήταν συναρπαστικό, με τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα στο 15’ με πέναλτι και τον Μάρα να ισοφαρίζει (1-1) με σουτ μέσα από την περιοχή, πριν το ημίχρονο.

Στο β’ 45λεπτο, έγινε το 2-1, για να ισοφαρίσει εκ νέου το Λύκειο Κορίνθου με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε εύστοχα ο Γιάννης Βασίλας. Ο ίδιος έγραψε το 2-3, για να απαντήσουν οι γηπεδούχοι. Ο Βασίλας με σουτ έξω από την περιοχή έκανε το χατ τρικ για το 3-4 και στο 85’ το Λύκειο Καλαμάτας έφτασε στο 4-4. Στα τελευταία λεπτά ο Βασίλας δεν βρήκε στόχο σε δύο τετ α τετ και έτσι, ο αγώνας οδηγήθηκε στη ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι, με τους Καλαματιανούς να παίρνουν την πρόκριση.

«Πολλά συγχαρητήρια και μπράβο στα παιδιά για την προσπάθεια τους, αφού έδωσαν σε έξι μέρες πέντε αγώνες. Τους εύχομαι να έχουν υγεία, τύχη και στα παιδιά της Τρίτης Λυκείου καλή επιτυχία στις πανελλήνιες εξετάσεις», δήλωσε ο γυμναστής του σχολείου, Μπάμπης Πάτρας.

Η σύνθεση του 4ου ΓΕΛ Κορίνθου: Δικαίος, Μπίμπας, Ντρίζα, Βλάχος Γ., Πλακάλι, Σταμάτης, Γεωργιάδης, Βασίλας Π., Βασίλας Γ., Μάρας, Στρούμπας. Έπαιξαν και οι Γκιόκας, Κακαρούνας, Πολύδωρος.