Στην πρεμιέρα του 1ου ομίλου της Β’ Εθνικής, ο ΚΑΟ Κορίνθου γνώρισε την ήττα με 91-82 από τον Έσπερο, στο κλειστό της Καλλιθέας.

Απέναντι σε έναν ισχυρό αντίπαλο, ο ΚΑΟΚ εμφανίστηκε δυνατός επιθετικά ωστόσο, δεν λειτούργησε εξίσου καλά στο αμυντικό του πλάνο. Το πρώτο ημίχρονο ήταν «κλειστό» με τις ομάδες να πηγαίνουν κοντά στο σκορ και τον Έσπερο να φτάνει στην ανάπαυλα με το υπέρ του 47-43.

Στο δεύτερο ημίχρονο, από την τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά 8-10 πόντων, την οποία και συντήρησαν έως το φινάλε, για να έρθει έτσι το τελικό 91-82. Ο Δημήτρης Μακρής με 21 πόντους ήταν ο κορυφαίος και πρώτος σκόρερ του ΚΑΟΚ, ενώ τον ακολούθησαν ο Λιακόπουλος με 19 και ο Κωνσταντίνου με 14.

Δεκάλεπτα: 23-23, 47-43, 71-63, 91-82

ΕΣΠΕΡΟΣ (Ταυρόπουλος): Αγγελόπουλος 20 (1), Ταταράκης 2, Μπασδέκης 8 (1), Ορφανουδάκης, Κάπρης 11, Κωτσόπουλος, Χαρούνι Κλ. 5 (1), Λογοδότης, Ευστρατίου 18 (1), Τσακίρης, Χαρούνι Ν. 16 (2), Μαγιντόμπε 11 (2)

ΚΑΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ (Σορώτος): Μακρής Γ. 3 (1), Καπερώνης, Μακρής Δ. 21 (4), Ντόρμπαρης, Λιακόπουλος 19, Φακοπουλίδης 2, Περδικάρης 13, Λάκοβ 3 (1), Αρσένης, Κωνσταντίνου 14 (3), Χαϊκάλης 7 (1), Ετζιάκα