Στην κορυφή του 1ου ομίλου πέρασε ο Τενεάτης, μετά τη νίκη του με 1-0 στο ντέρμπι με τους Αγίους Θεοδώρους στα Αθίκια.

Ήταν η 5η διαδοχική νίκη του Τενεάτη που έφτασε τους 15 βαθμούς, με τους Αγίους Θεοδώρους να ακολουθούν στους 13 μετά τη πρώτη φετινή τους ήττα. Ήταν ένα ωραίο ντέρμπι, με πάθος, δύναμη και διαστήματα καλής μπάλας, με τις ομάδες, να έχουν ουσιαστικά από ένα ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά, πήραν τα ηνία και επιβλήθηκαν στο πρώτο 30λεπτο, με τους Αγίους Θεοδώρους να είναι εκτός ρυθμού αγώνα. Ο Τενεάτης ήταν πιο δυνατός και αποφασιστικός, απείλησε με τον Αντωνίου και στο 15’ πήρε το προβάδισμα. Ο διαιτητής Κωνσταντόπουλος καταλόγισε πέναλτι σε τράβηγμα του Λεστάκη στον Κατσίκα, ο οποίος από την άσπρη βούλα, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να συνέρχονται μετά το 30’ με την είσοδο του Λίλιου. Με το ξεκίνημα της επανάληψης, μπήκε και ο Ραπτόπουλος, για να αλλάξει η διάταξη των Αγίων, που βρήκαν καλό ρυθμό και άρχισαν να απειλούν.

Το παιχνίδι άνοιξε και απέκτησε καλύτερο ρυθμό με τους φιλοξενούμενους να είναι πιο επικίνδυνοι και να ψάχνουν την ισοφάριση. Ο Τενεάτης έμεινε με 10 παίκτες στο 72’, λόγω της αποβολής του Τσουμάνη με 2η κίτρινη για διαμαρτυρία. Οι Άγιοι πίεσαν, άλλα έπεσαν πάνω στον εξαιρετικό Ταμπάκου.

Ο γκολκίπερ του Τενεάτη έκανε την απόκρουση του αγώνα σε εξ’ επαφής κεφαλιά του Ραπτόπουλου, ενώ είχε 2-3 ακόμη θετικές επεμβάσεις και ήταν ο κορυφαίος των νικητών. Ο Ραπτόπουλος είχε ακόμη ένα καλό πλασέ που δεν βρήκε στόχο, ενώ σε άλλη περίπτωση, έκανε «τσαφ» από εξαιρετική θέση. Από την πλευρά του, ο Τενεάτης είχε δύο καλές στιγμές στην κόντρα με Αντωνίου και Τζαναβάρα ωστόσο, το 1-0 δεν άλλαξε.

ΤΕΝΕΑΤΗΣ: Ταμπάκου, Μαρινός, Μαζιώτης, Τζαναβάρας Γ., Ποτήρης, Λέκκας, Κριαράς (90’ Τζαναβάρας Ε.), Στέφης (46’ Οικονόμου), Τσουμάνης, Αντωνίου (86’ Μπαστούνης), Κατσίκας (71’ Σενής)

ΑΓΙΟΙ ΘΕΟΔΩΡΟΙ: Τζιούμπας, Ολαράσου, Φάμπιο, Λημνιώτης, Τσόγκας, Λεστάκης, Καρβέλης (87’ Δημητρίου), Δρίτσας, Μπαστούνης (35’ Λίλιος), Τσαουσάι (46’ Ραπτόπουλος), Ξύδης