Ματς για γερά νεύρα και με μεγάλη ένταση στο Κιάτο, όπου ο Αετός Κρυονερίου επικράτησε 3-2 της Πρόοδου Αγίου Βασιλείου.

Μια νίκη που έφερε τους «κιτρινόμαυρους» στην κορυφή της βαθμολογίας, παρέα με Πανευρωστινιακό και Μαψό, στους 12 βαθμούς. Ο αγώνας ήταν ντέρμπι με τεράστιο ενδιαφέρον ως το φινάλε, ενώ σημαδεύτηκε από τη σύρραξη των παικτών στο 68’, με τον διαιτητή Βορινιώτη να βγάζει από μια κόκκινη σε κάθε ομάδα.

Στο ξεκίνημα, ο Αετός απείλησε πρώτος στο 8’ με το σουτ του Παλαιολόγου, που απέκρουσε ο Βαρδάκας. Στο 10’ η Πρόοδος πήρε προβάδισμα με σουτ του Απαλού εκτός περιοχής. Στο 25’ οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι στο σουτ του Κουτσούκου, για να έρθει στη συνέχεια, η αντίδραση των γηπεδούχων. Ο Αετός πίεσε στο τελευταίο 10λεπτο του α’ μέρους και έγινε ιδιαίτερα απειλητικός. Στο 33’ το σουτ του Κ. Σελλά πέρασε λίγο άουτ, για να έρθει στο 39’ η ισοφάριση με σουτ του Τάσου Σελλά.

Στην επανάληψη, ο Αετός είχε μια καλή κεφαλιά του Κ. Σελλά (57’) να περνά άουτ και στο 65’ κέρδισε πέναλτι. Σε εκτέλεση κόρνερ, ο Βορινιώτης καταλόγισε την παράβαση για κράτημα του Ρεκλείτη στον Ν. Πανάγου, μέσα σε διαμαρτυρίες από πλευράς Προόδου. Ο Νίκος Πανάγου το εκτέλεσε εύστοχα και έκανε το 2-1.

Τρία λεπτά μετά (68’), ένα σκληρό φάουλ του Παρασκευόπουλου στον Κώστα Σελλά έγινε αιτία μεγάλης έντασης. Ποδοσφαιριστές ήρθαν στα χέρια, με τον Βορινιώτη να δείχνει απευθείας κόκκινη σε Τάσο Σελλά και Παρασκευόπουλο, επειδή αντάλλαξαν γροθιές, όπως αναφέρεται και στο Φύλλο Αγώνα. Μόλις ηρέμησαν τα πνεύματα, ο Πετούμενος εκτέλεσε το φάουλ από πλάγια θέση δεξιά και έκανε το 3-1 (70’).

Η Πρόοδος δεν το έβαλε κάτω και στο 79’ μείωσε με πέναλτι του Κουτσούκου, το οποίο κέρδισε ο Απαλός σε ανατροπή από τον Παπαδόπουλο, που είδε την κίτρινη κάρτα, με τους φιλοξενούμενους να «φωνάζουν» πως έπρεπε να πάρει κόκκινη.

Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά, καθώς χάθηκαν εκατέρωθεν ευκαιρίες χωρίς, όμως, να αλλάξει το 3-2. Στο 91’ ο Κουτσούκος έκανε «τσαφ» από εξαιρετική θέση, ενώ στο επόμενο λεπτό, ο Καπετανόπουλος δεν μπόρεσε να νικήσει με λόμπα τον Βαρδάκα. Στο 94’ η κεφαλιά του Ρεκλείτη πέρασε άουτ και στο 96’ στην τελευταία φάση της Προόδου, το σουτ του Γκούμα κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ.

ΑΕΤΟΣ ΚΡΥΟΝΕΡΙΟΥ: Πανάγου Μ., Κωτσελάς, Πετούμενος, Πανάγου Ν., Τσολάκος (66’ Στρίφτης), Σελλάς Κ. (78’ Κατσαούνης Ε.), Σελλάς Τ., Παλαιολόγος (78’ Δέδες), Κοΐνης (66’ Παπαδόπουλος), Αναγνωστόπουλος, Ζαρρής (90’ Καπετανόπουλος)

ΠΡΟΟΔΟΣ ΑΓ. ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ: Βαρδάκας, Πασσιάς, Παρασκευόπουλος, Κοκιόπουλος, Δαλαμαρίνης, Κυριάκος (46’ Χρυσούλας Κ.), Γκούμας, Απαλός, Μαρμαράς (60’ Ρεκλείτης), Κουτσούκος, Κίτσι (86’ Πίπιλος Η.)