Η Κόρινθος ’06 τα βρήκε σκούρα απέναντι στο Σαρωνικό και χρειάστηκε η διαδικασία των πέναλτι για να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου!

Ο αγώνας τελείωσε 1-1 στη κανονική του διάρκεια, σκορ το οποίο, έμεινε και στην παράταση. Έτσι, οι ομάδες οδηγήθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι, όπου η Κόρινθος ’06 επικράτησε με 3-1, με πρωταγωνιστή τον Παύλο Καρατζάογλου, ο οποίος απέκρουσε δύο εκτελέσεις.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο πρώτο μέρος και επέβαλαν τον ρυθμό τους, με τον Σαρωνικό να μένει σε… ρηχά νερά, στο ντεμπούτο του Γιώργου Οικονόμου στη τεχνική ηγεσία. Η Κόρινθος ’06 δημιούργησε 2-3 καλές ευκαιρίες, ενώ είχε και δοκάρι με τον Ντάνιελ Μπάμπαι, ο οποίος στο 25’ κέρδισε πέναλτι. Ο Παπανικολάου το εκτέλεσε εύστοχα, για το 1-0.

Στην επανάληψη, μετά το 60’ ο ρυθμός έπεσε, με τους γηπεδούχους να δείχνουν σημάδια κούρασης και τον Σαρωνικό να βελτιώνει την εικόνα του και να ισοφαρίζει στο 75’ με τον Ρομάριο. Το 1-1 δεν άλλαξε και έτσι, το ματς πήγε στη παράταση. Εκεί, οι ομάδες πείσμωσαν για το νικητήριο γκολ και χάθηκαν εκατέρωθεν καλές ευκαιρίες.

Ο Σαρωνικός ήταν καλός στο έξτρα 30λεπτο και λίγο πριν το τέλος, έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να πάρει την πρόκριση με τον Βαρδάκα. Τελικά, η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι με 3-1 υπέρ της Κορίνθου ’06.

Για τους νικητές σκόραραν από την άσπρη βούλα οι Τσατσόπουλος, Παπανικολάου και Παπουτσής, ενώ αστόχησε ο Ν. Μπάμπαι, το πέναλτι του οποίου, απέκρουσε ο Καλογερής. Για τον Σαρωνικό οι Μπούζας και Χόντια νικήθηκαν από τον Καρατζάογλου, ο Ρομάριο εκτέλεσε άουτ και ο μόνος που ευστόχησε ήταν ο Βαρδάκας.

ΚΟΡΙΝΘΟΣ ’06: Καρατζάογλου, Παπουτσής, Κεφάλας, Κόκκινος, Μπαμπάι Ε., Μπαμπάι Ν., Παπανικολάου, Κουϊμελής, Τσατσόπουλος, Λέσση (65’ Τζαναβάρας), Κάρο (46’ Ρίνα)

ΣΑΡΩΝΙΚΟΣ: Καλογερής, Μπέτσος, Ζαραλίγκας, Παππάς, Κάππος, Χόντια Μπόρσης, Κρίκας, Ρομάριο, Μπουζας, Ρωτίδης.  Έπαξαν και οι Βαρδάκας, Μπάνε, Λέντζιος.