Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Αστέρας Δερβενίου, που επικράτησε 2-1 του Ολυμπιακού Άσσου.

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ημίχρονο, ο Αστέρας έκανε την ανατροπή στο β’ μέρος και πήρε το τρίποντο, χάρη σε γκολ του Σέρτζιο Λέκκα λίγα λεπτά πριν το φινάλε.

Το ματς ήταν ανταγωνιστικό, με καλό ρυθμό ανά διαστήματα και τον Ολυμπιακό να παίρνει προβάδισμα στο 20’ με σκόρερ τον Μπετς Ραπουσάι. Οι φιλοξενούμενοι είχαν σπουδαία ευκαιρία στη συνέχεια με σουτ του Γατσόπουλου στο δοκάρι, ενώ και ο Αστέρας είχε τις δικές του καλές στιγμές με Σακόβ, Λέκκα και Βασιλειάδη.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές, είχαν δοκάρι με τον Μπόνο και στο 63’ έφτασαν στην ισοφάριση, με ωραίο σουτ του Βασιλειάδη από διαγώνια θέση. Το ματς άνοιξε μετά το 1-1, με τον Αστέρα να έχει κατοχή και περισσότερες ευκαιρίες και τον Ολυμπιακό, να ψάχνει κάτι καλό στην κόντρα.

Στο 76’ ακυρώθηκε ως οφσάιντ γκολ του Ευφραιμόπουλου για τον Αστέρα και στο 81’ ο Λέκκα έδωσε τη λύση, όταν βρέθηκε σε θέση βολής μες τη περιοχή και με πλασέ έγραψε το τελικό 2-1.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΔΕΡΒΕΝΙΟΥ: Βασιλακόπουλος, Κορδούλης, Μετεβελής (82’ λ.τρ. Χάντης), Μαγγίνας, Μαυρίδης (46’ Δανιηλίδης), Τάφα, Μπόνος, Βασιλειάδης, Ευφραιμόπουλος, Σακόβ (46’ Χατζηπαντελής), Λέκκα (90’ Κεβάνι)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΑΣΣΟΥ: Δανιήλ Ν., Ανδρέου (65’ Πατούλας), Σωτηρόπουλος (80’ Καλαντζής), Δανιήλ Β., Παπασημάκης, Τοψίδης, Γατσόπουλος (80’ Αργυρίου), Ραπουσάι, Κανάκης, Μαυρονάσιος, Μπεχάρι (60’ Σιούτης)