Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Αστέρας Δερβενίου, που επικράτησε 2-1 του Άρη Βοχαϊκού, για την 2η αγωνιστική του 2ου ομίλου.

Το τρίποντο ήρθε με ανατροπή για τους «κυανόλευκους», καθώς με το… καλησπέρα, βρέθηκαν πίσω στο σκορ. Ο Άρης προηγήθηκε στο ξεκίνημα, αλλά από το πρώτο ημίωρο έμεινε με 10 παίκτες, με αποτέλεσμα να μην αντέξει στην πίεση του Αστέρα στο δεύτερο 45λεπτο.

Η ομάδα το Βοχαϊκού μπήκε δυνατά και καταφέρε να αιφνιδιάσει μόλις στο 3ο λεπτό, όταν ο Καραγκούνης άνοιξε το σκορ με διαγώνιο πλασέ, μετά από ασίστ του Σκούρτα. Στο 30’ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο, καθώς ο Θεοδώρου είδε την 2η κίτρινη για φάουλ πάνω στον Βασιλειάδη. Απόφαση που προκάλεσε διαμαρτυρίες από πλευράς Άρη προς τον διαιτητή Ρούτση.

Ο Αστέρας πήρε τα ηνία στο ματς και σταδιακά έγινε πιεστικός, με τον Άρη να παίζει σφιχτά και με αμυντικό πλάνο. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 61’ με τον Λέκκα και στο 75’ έφτασαν στο 2-1, χάρη στο γκολ του Τάφα. Η ομάδα του Δερβενίου δημιούργησε κι άλλες ευκαιρίες, με τον Κεμαλάι να κάνει θετικές επεμβάσεις, ενώ είχε και ένα δοκάρι με τον Βασιλειάδη.

Ο Άρης που πήγε με απουσίες στο Δερβένι ολοκλήρωσε με 9 παίκτες τον αγώνα, καθώς στο 94’ αποχώρησε με ενοχλήσεις ο Σκούρτας και δεν υπήρχε άλλος παίκτης στον πάγκο για να περάσει ως αλλαγή.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΔΕΡΒΕΝΙΟΥ: Βασιλακόπουλος, Ψαρρός, Δανιηλίδης (46’ Τάφα), Μετεβελής, Μαγγίνας, Μπόνο, Ευφραιμόπουλος (85’ Κεβάνι), Κορδούλης, Στεφανίδης, Βασιλειάδης, Λεκκά

ΑΡΗΣ ΒΟΧΑΪΚΟΥ: Κεμαλάι, Σούτας (46’ Δημητρίου), Μαυρονάσιος, Θεοδώρου, Καλαντζής (70’ Σούλι), Κουτρουμπάνος, Καραγκούνης, Δελλής Κ. (55’ Δελλής Β.), Σκούρτας, Λίλιος, Παπαργυρίου